ABC pielęgnacji oczek dziecka

Jeśli niedawno zostałaś Mamą, wiesz dobrze, jak delikatne i wrażliwe jest Twoje Maleństwo. Oczka dziecka, podobnie jak całe jego ciałko, potrzebują starannej pielęgnacji i uwagi. ABC pielęgnacji oczek dziecka czyli jak dbać o oczka noworodków i niemowląt, jakie produkty stosować i jakie objawy powinny nas niepokoić.

Oczy dziecka różnią się od oczu dorosłych – noworodki i małe dzieci widzą świat inaczej niż dorośli, niewykształcone są również mechanizmy fizjologiczne oczek Malucha.  Śluzówka oka jest delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Dodatkowo jeszcze oczka Maluszka przez 4-6 tygodni nie wytwarzają ochronnych łez, co eksponuje je na wysuszenie i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego też systematyczne zabiegi higieniczne pozwalają zachować zdrowie oczek, gwarantując tym samym prawidłowy rozwój wzroku i intelektu dziecka. shutterstock_154408985

 

Codzienna pielęgnacja

Pielęgnacja oczek dziecka powinna być stałym elementem codziennych zabiegów higienicznych. Naturalna wydzielina oka, która gromadzi się w kącikach, może stać się doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego też należy ją starannie usuwać.

Oczka Malucha przemywamy za pomocą jednorazowych, jałowych wacików lub gazików nasączonych solą fizjologiczną. Do tego celu idealnie nadaje się sól fizjologiczna dostępna w jednorazowych, poręcznych ampułkach. Sól fizjologiczna jest neutralna dla organizmu, dlatego też nie podrażnia delikatnych oczek Maluszka i w naturalny sposób oczyszcza je i nawilża. Do przemywania oczek nie wolno stosować mydeł, środków pielęgnacyjnych przystosowanych dla dorosłych lub naparów z ziół, które mogą podrażnić oczka dziecka.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy zawsze starannie umyć ręce, żeby nie narazić dziecka na kontakt z bakteriami lub wirusami znajdującymi się na dłoniach. Każde oczko czyścimy oddzielnym gazikiem, delikatnym i płynnym ruchem – zaczynając od zewnętrznego kącika oka. Jeśli oko wymaga ponownego oczyszczenia, zawsze robimy to nowym gazikiem.

W trosce o zdrowie oczek dziecka, nie należy również zapominać o jak najczęstszym myciu jego buzi i rączek – Maluch bardzo często trze piąstkami twarz, przenosząc w ten sposób drobnoustroje i zanieczyszczenia z twarzy i rąk na oczy. Oczka Maluszka mogą również ulec podrażnieniom w przegrzanych, suchych pomieszczeniach oraz w wyniku ekspozycji na kosmetyki, silne światło, dym, kurz lub spaliny.

S.O.S. Rodzice!

Czasami, mimo dokładnej i systematycznej pielęgnacji, zdarza się że oczka Maluszka są źródłem zmartwień rodziców. Uważnie obserwuj wszystkie zmiany w kształcie i wyglądzie oczu dziecka.

Niewielka ilość wydzieliny w kącikach oczu dziecka jest czymś zupełnie naturalnym i nie powinna Cię niepokoić. U noworodków do ok. 6.tygodnia, najczęstszą przyczyną pojawiania się żółtawej wydzieliny jest wysuszenie spojówek, ponieważ oczy Maluszków nie produkują jeszcze łez. Wystarczy więc dbać o regularne nawilżenie spojówek jałową solą fizjologiczną.

Niektóre Maluchy cierpią czasem na niedrożność kanalików łzowych, która objawia się nadmiernym gromadzeniem się łez w worku spojówkowym. Dolegliwość ta powinna minąć do 1. roku życia, wystarczy więc staranne przemywanie oczek.

Jeżeli natomiast oczy dziecka są spuchnięte, silnie zaczerwienione, a Maluszek ma sklejone wydzieliną rzęsy i z trudnością otwiera oczka – natychmiast udaj się do lekarza. Nieleczone infekcje mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, groźnych dla oczu i wzroku dziecka.

Najczęstsze problemy z oczkami Malucha to infekcje bakteryjne i wirusowe, urazy mechaniczne i alergia.

Uraz mechaniczny

Objawy: lekkie zaczerwienienie spojówek, łzawienie, brak wydzielin, dziecko często pociera oczy

Przyczyna: ciało obce w oku lub zbyt intensywne pocieranie oczu ręką („zatarcie” oka) np. w wyniku dostania się drażniącej substancji (kosmetyk, pył)

Postępowanie: dokładnie przyjrzyj się oku dziecka i postaraj się ustalić, czy znajduje się w nim ciało obce. Jeśli tak, usuń je przemywając solą fizjologiczną lub za pomocą czystej chusteczki. Jeśli nie udało się znaleźć ciała obcego, należy obserwować dziecko pod kątem możliwości rozwoju infekcji.

Wirusowa infekcja oczu

Objawy: nadmierna, przypominająca łzy wydzielina, obrzęk, silne łzawienie, czasem światłowstręt

Przyczyna: Infekcja wirusowa oczu zazwyczaj zwiastuje przeziębienie lub grypę i mija wraz z końcem choroby. Czasem jednak jest wynikiem zarażenia się dziecka od innej osoby.

Postępowanie: Codzienne, staranne przemywanie oczek solą fizjologiczną. Należy też skrupulatnie dbać o higienę rąk dziecka – towarzyszący infekcji świąd sprawia, że Maluszek często dotyka oczu i łatwo doprowadza do infekcji bakteryjnej spojówek. Czasami lekarz decyduje o profilaktycznym podaniu kropli antybiotykowych, zwykle jednak wystarczają leki łagodzące przekrwienie i obrzęk oczu.

Infekcja wirusowa oczu jest bardzo zaraźliwa, dlatego też trzeba pamiętać o dokładnym myciu rąk i innych działaniach profilaktycznych – praniu rzeczy, pościeli i ręczników dziecka w wysokiej temperaturze, dezynfekcji zabawek i oddzieleniu Malucha od rówieśników.

Bakteryjna infekcja oczu

Objawy: żółta, gęsta i mętna wydzielina, zaczerwienienie oczu, opuchlizna powiek, silny świąd

Przyczyna: Bakteryjne zapalenie spojówek często towarzyszy innym infekcjom – katarowi, zapaleniu gardła, zatok lub uszu. Może być również spowodowane przeniesieniem drobnoustrojów na rączkach dziecka lub powikłaniem pierwotnego zapalenia wirusowego.

Postępowanie: Koniecznie udaj się do lekarza. Maluszkowi potrzebne będą specjalne krople lub maść antybiotykowa. Nie przechowuj leków w domowej apteczce – tracą ważność po ok. 3 tygodniach od otwarcia. Gdy tylko zajdzie potrzeba, delikatnie oczyszczaj oczka dziecka z zalegającej wydzieliny za pomocą jałowego gazika i soli fizjologicznej.

Alergia

Objawy: śluzowa, biała i lepka wydzielina, łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu, obrzęk powiek

Przyczyna: Objawy te często wyprzedzają inne objawy alergii wziewnej (kichanie, katar). Mogą pojawić się w okresie pylenia (wiosną i latem) lub utrzymywać się przez cały rok (np. alergia na kurz).

Postępowanie: Lekarze zwykle zalecają leki przeciwuczuleniowe w postaci kropli lub tabletek. Konieczne będzie również wykonanie testów alergicznych w celu wyeliminowania czynnika alergizującego z otoczenia dziecka. Maluch nie powinien być również narażony na dodatkowe czynniki drażniące oczy – zadymienie, zanieczyszczenie powietrza i ostre słońce.