Było sobie…zdrowie

Dzieci przychodzą na świat zupełnie bezbronne. To do nas, rodziców, należy zapewnienie im pokarmu i bezpieczeństwa, a także dbanie o ich higienę, zdrowie i dobre samopoczucie. Ale jak mówi przysłowie: „Dziecko powinno dostać od rodziców korzenie i skrzydła”.

Od samego początku rodzice powinni uczyć Maluszka samodzielności i troski o własne ciało. Oczywiście zgodnie z wiekiem, indywidualnym rozwojem motorycznym i intelektualnym dziecka. Dzieci najłatwiej uczą się przez ciągłe powtarzanie, obserwację innych i przez zabawę. Mądrzy rodzice korzystają ze wszystkich trzech dróg, by zapewnić dzieciom potrzebną wiedzę i wyrobić w nich pożądane nawyki higieniczne.

Przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej, Maluch powinien mieć już wdrożone podstawowe zasady higieny i brać czynny udział w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, a nawet samodzielnie je inicjować.

Powtarzanie

Odgrywa największą rolę, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe. Rodzice powinni już od pierwszego dnia wdrożyć schemat pielęgnacji Maluszka i trzymać się go przez kolejne lata życia dziecka. shutterstock_71565079

Codzienna kąpiel, pielęgnacja oczek, uszek i zębów dziecka to powtarzalne, rutynowe czynności, które nie tylko zapewniają Maluszkowi zdrowie i komfort, ale również uczą go nawyków higienicznych na przyszłość. Poukładany, przewidywalny plan dnia sprawia, że Maluszek czuje się bezpieczniej i znacznie chętniej angażuje się w czynności pielęgnacyjne, jeśli wie co dokładnie będzie się z nim działo.

Obserwacja

Dobry nauczyciel daje dobry przykład swoim uczniom i sam trzyma się wyznawanych zasad. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko myło ręce po powrocie z przedszkola lub szczotkowało zęby po każdym posiłku – musisz również, bez żadnych wymówek, przestrzegać tych zasad. Dziecko będzie znacznie chętniej uczestniczyło w zabiegach higienicznych, jeśli będzie to okazja do spędzenia czasu z rodzicem i naśladowania go.

Towarzyszenie dziecku w czynnościach pielęgnacyjnych pozwala również na uważną obserwację Malucha i dostosowanie metod do indywidualnych preferencji i możliwości fizycznych i intelektualnych Pociechy.

Zabawa

Budowanie pozytywnych skojarzeń to gwarancja sukcesu w nauce dobrych nawyków higienicznych dziecka. Od samego początku dbaj o przyjemną, radosną atmosferę czynności pielęgnacyjnych. Korzystaj z kolorowych przedmiotów higienicznych (gąbki, myjki, zabawki do kąpieli) i wybieraj produkty w przyjaznych dla oka opakowaniach.

Zawsze informuj dziecko co robisz i dlaczego to robisz. Opowiadaj dziecku bajki o zarazkach, czytaj tematyczne książeczki i wymyślaj śmieszne rymowanki. Starsze dzieci mogą oglądać bajki z tematyki zdrowia i uczyć się prostych zagadnień medycznych. Warto również wprowadzić mechanizm wynagradzania dziecka za małe sukcesy w dbaniu o swój wygląd i higienę.