Coś na ząb

Niestety, tylko nieliczne dzieci przechodzą ząbkowanie bezproblemowo. Jeśli Twój Maluszek właśnie zaczął ząbkować, z pewnością zastanawiasz się, jak przynieść mu ulgę. Zanim sięgniesz po farmakologiczne rozwiązania (czopki i syropy przeciwbólowe), wypróbuj naturalne metody uśmierzania bólu, świądu i innych typowych dolegliwości towarzyszących wyrzynaniu się mlecznych ząbków. 

 Pojawieniu się pierwszych ząbków towarzyszy szereg różnych objawów – z niektórymi uporacie się bez większych trudności, inne zaś są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie utrudnić życie nie tylko ząbkującego Maluszka, ale i całej rodziny. Oczywiście, jeśli Maluch bardzo cierpi, gorączkuje, nie może zasnąć i jeść, koniecznie podaj mu lek przeciwgorączkowy w czopkach lub w syropie. Jeśli jednak ból nie jest zbyt uporczywy, warto wypróbować proste, sprawdzone i naturalne sposoby na ulżenie dziecku. Pamiętaj, że każde dziecko inaczej reaguje na ból i inne rzeczy mogą przynieść mu ulgę. Nie poddawaj się – testuj różne metody i ich kombinacje – jest ich tak wiele, że z pewnością znajdziesz coś, by Twojemu Maluszkowi i Tobie żyło się nieco łatwiej.

Gryzienie

Spuchnięte, swędzące dziąsełka potrafią bardzo rozdrażnić Malucha. Niektóre Mamy przekonują się o tym na własnych…brodawkach. Zdarza się również, że dziecko nagle zaciśnie dziąsła na łyżeczce w trakcie karmienia albo bardzo intensywnie „podgryza” swoje piąstki i wszystkie otaczające go przedmioty. Jeśli Twój Maluch właśnie w taki sposób radzi sobie z bólem ząbkowania, pomóż mu dostarczając różnych przedmiotów do gryzienia. Pamiętaj również o dbaniu o ich czystość i regularnym kontrolowaniu ich w trosce o bezpieczeństwo Malucha.

Co pomoże małemu „gryzoniowi”?

  • Gryzaki w różnych kształtach, z niewielkimi wypustkami – najlepsze są takie wypełnione wodą – można je dodatkowo schładzać w lodówce.
  • Surowa, obrana marchewka lub inne warzywo lub owoc schłodzone w lodówce – to dodatkowo smaczna, zdrowa przekąska. Nigdy jednak nie zostawiaj Malucha samego – mógłby odgryźć większy kawałek warzywa i zakrztusić się!
  • Wilgotna, czysta pieluszka tetrowa
  • Świeża łodyga kopru włoskiego, fiołka lub irysu

Masowanie

Jeśli Twój Maluch często pociera paluszkami lub smoczkiem dziąsła i długotrwale żuje palce i przedmioty, rozwiązaniem może okazać się delikatny masaż  dziąsełek. W czasie masażu pomocne bywają bezpieczne żele dedykowane ząbkującym dzieciom, które dodatkowo łagodzą ból.

Jak masować dziąsełka?

  • Gumowa nakładka na palec
  • Kawałek gazy zmoczony w przegotowanej wodzie lub naparze rumianku, nawinięty na palec
  • Specjalna gumowa szczoteczka dla niemowląt

Smarowanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla ząbkujących Maluszków. Niektóre z nich zawierają środki miejscowo znieczulające, a ich stosowanie wymaga ogromnej odpowiedzialności ze strony Rodziców i niesie za sobą nierzadko niebezpieczne skutki uboczne.

Dlatego też warto stosować bezpieczne żele oparte na sprawdzonych, naturalnych składnikach, głównie wyciągach z ziół – rumianku, szałwii, kozłka lekarskiego, propolisu i prawoślazu. Działają one nawilżająco, antyseptycznie i chłodząco na podrażnione dziąsła Maluszka. Rodzice nie muszą się również bać przedawkowania preparatu – żele oparte na ziołach mogą być bezpiecznie stosowane przy każdym masażu, bez ograniczeń.

Zabawianie

Czasami gdy coś nam dolega, pomocne bywa odwrócenie uwagi. Zabierz Maluszka w nowe miejsce na spacer, pokaż mu nową książeczkę lub zabawkę lub zapoznaj z nową osobą – może w ten sposób choć na chwilę zapomni bólu.

Przytulanie

Nigdy nie zostawiaj Maluszka samego w cierpieniu, jak najwięcej z nim rozmawiaj, przytulaj i okazuj wsparcie. To pomoże cierpiącemu Malcowi szybciej zasnąć, złagodzi ból i ukoi rozdrażnienie. Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych dolegliwości, czułość i bliskość Mamy to najsilniejszy „lek na cało zło”.