Czyste uszka Twojego Maluszka

shutterstock_131788124“Never put anything smaller than your elbow in your ear” – „nigdy nie wkładaj do ucha niczego mniejszego niż Twój łokieć”, mówi popularne brytyjskie przysłowie, które jak echo powtarzają pediatrzy i rodzice małych dzieci . Jak zatem dbać o uszka dziecka i jak uniknąć poważnych błędów w ich pielęgnacji?

Dbanie o czyste uszka dziecka nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak dołożyć starań, by była wykonywana prawidłowo i delikatnie. Zarówno brak, jak i nadmiar zabiegów higienicznych w obrębie uszu, może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcji narządu, a co za tym idzie – niebezpiecznych infekcji i trwałych uszkodzeń słuchu prowadzących do zahamowania rozwoju mowy.

Zabiegi higieniczne uszu noworodków, niemowląt i małych dzieci powinny ograniczać się wyłącznie do oczyszczania zewnętrznej części ucha. W czasie kąpieli wystarczy delikatne umycie uszek wodą, a następnie dokładne osuszenie ich ręcznikiem lub chusteczką.

Mycie uszek może być również wykonywane łącznie z zabiegiem oczyszczania noska, jako element rutynowych czynności pielęgnacyjnych. Aby ułatwić sobie zadanie, wystarczy ułożyć dziecko na boku, a następnie oczyścić zalegający w małżowinie wosk zwilżonym bawełnianym płatkiem kosmetycznym lub gazikiem nawiniętym na palec. Należy również pamiętać o oczyszczeniu przestrzeni za uszami, bo tam gromadzi się najwięcej brudu spływającego z główki dziecka razem z potem.

Nadmierne oczyszczanie uszek dziecka nie jest jednak bezpieczne dla Maluszka. Woskowina zalegająca w uchu pełni ważne funkcje ochronne. Stanowi mechaniczną barierę dla cząstek brudu i bakterii, które dostając się do ucha mogłyby wywołać poważne infekcje, poza tym zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza ucha. Zbyt częste usuwanie woskowiny naraża ucho na atak czynników zewnętrznych, może też paradoksalnie doprowadzić do nadprodukcji wydzieliny, a w konsekwencji do zaczopowania kanału słuchowego.

Nigdy nie należy też czyścić uszek dziecka za pomocą patyczków higienicznych – mogą one podrażnić delikatną skórę lub uszkodzić błonę bębenkową i ucho wewnętrzne. Duże pokłady woskowiny u starszych niemowląt można bezpiecznie usunąć stosując specjalne preparaty do higieny uszu. Preparaty te zmiękczają woskowinę i pozwalają na jej delikatne i bezpieczne usunięcie. Wybierając produkt do higieny uszek swojego Maluszka, zwróć uwagę na jego naturalny, sprawdzony skład i bezpieczny sposób aplikacji.