Dom pełen dziecka

Wracacie do domu ze szpitala. Dumnie wnosisz na rękach swojego Maluszka i…właśnie wtedy dociera do Ciebie, jak bardzo jest maleńki i bezbronny. I jak wiele niebezpieczeństw czyha na niego we własnym domu. Zanim Maluch zacznie przemieszczać się po mieszkaniu o własnych siłach upłynie jeszcze kilka miesięcy, ale warto od razu przyjrzeć się znanym przedmiotom w zupełnie innym świetle.

Dzieci przychodzą na świat zupełnie nieświadome zagrożeń. Niestety, ludzie pozbawieni są zwierzęcych instynktów, które mogłyby ich naturalnie chronić od niebezpieczeństwa, np. strach przed ogniem i wysokością. Dlatego też to rodzice muszą przewidywać możliwe problemy i chronić Malucha od zagrożeń. Ale samo unikanie niebezpieczeństw nie wystarczy – najważniejsze jest cierpliwe i regularne tłumaczenie dziecku, czego nie powinno dotykać i czego robić. Od najwcześniejszych dni stanowczo informuj Malucha o niebezpieczeństwach, podkreślaj to tonem głosu, mimiką twarzy i gestem. Od tego zależy jego zdrowie i życie.

Generalną zasadą jest, że aż do ukończenia 1.roku życia, dziecko musi stale przebywać pod opieką osoby dorosłej. Nawet jeśli wychodzisz na chwilę do innego pokoju lub łazienki, zabierz dziecko ze sobą. Starsze Maluchy wolno zostawić na chwilę same, ale należy upewnić się, że w pomieszczeniu nie ma żadnych niebezpiecznych przedmiotów.

Drzwi

Zatrzaśnięcie drzwi na maleńkich paluszkach może mieć poważne konsekwencje. Zabezpiecz drzwi wewnętrzne elastycznymi zawiasami lub gumowymi blokadami, które w razie potrzeby wyhamują ruch drzwi.

Gniazdka elektryczne

Porażenie prądem to poważne zagrożenie dla życia dziecka. Nie ryzykuj – załóż specjalne zaślepki na wszystkie gniazdka w domu. I nigdy nie pozwalaj Maluchowi bawić się przewodami elektrycznymi lub włączaniem wtyczek do gniazdka. Zwróć również uwagę na zwisające kable – dziecko mogłoby pociągnąć za kabel i zrzucić na siebie np. lampkę.

Okna

Wszystkie okna w zasięgu Malucha zabezpiecz blokadami zawiasowymi lub sztywnymi. Jeśli parapety znajdują się w zasięgu rączek dziecka, zrezygnuj z kwiatów i ciężkich ozdób. Przyjrzyj się również sznurkom od rolet lub żaluzji okiennych – umieść je tak, aby nie zwisały do ziemi, gdyż dziecko mogłoby się o nie zaplatać i udusić.

Salon

Zwróć uwagę na krawędzie i narożniki mebli. Jeśli trzeba, załóż gumowe nakładki na ostre narożniki.

Pamiętaj również, że Maluchy chętnie wspinają się na niskie szafki, krzesła i stoliki. Nigdy na to nie pozwalaj. Konsekwentnie ściągaj małego odkrywcę z mebli i cierpliwie tłumacz, dlaczego nie powinno się tam wchodzić. Wyznacz bezpieczne miejsce, gdzie Maluch będzie mógł się wspinać pod twoją kontrolą, np. na fotel. Od początku pokazuj dziecku jak należy bezpiecznie schodzić z krzesła lub kanapy – obracając się na brzuszek, nogami w dół.

Przytwierdź wszystkie regały, szafy i witryny do ścian – dziecko mogłoby wspiąć się na nie i zrzucić całą konstrukcję na siebie.

Kuchnia

  • Stół – od kiedy w domu jest Maluszek, nie powinno się używać obrusów – dziecko mogłoby pociągnąć obrus i zrzucić na siebie stojące na stole naczynia. Najbardziej niebezpiecznie jest wtedy, gdy Maluch uczy się wstawać i chodzić – wtedy często podciąga się używając różnych mebli i przedmiotów. Aby chodzący Maluch nie uderzył główką w róg stołu, zabezpiecz je specjalnymi, miękkimi nakładkami.
  • Kuchenka – zawsze stawiaj garnki i patelnie poza zasięgiem rączek dziecka. Dobrze jest również zabezpieczyć kuchenkę specjalnymi, metalowymi płotkami ochronnymi – chronią one przed poparzeniem się ogniem z palnika lub rozgrzaną płytą indukcyjną. Zwróć również uwagę na palniki – nowoczesne kuchenki są skonstruowane tak, że tylko osoba dorosła jest w stanie odkręcić gaz. Szyba sprawnego piekarnika również nie powinna się zbyt mocno nagrzewać.
  • Szafki i szuflady – to kopalnia skarbów, ale również ogromne zagrożenie dla dziecka. Zablokuj drzwiczki specjalnymi blokadami, a niebezpieczne i ciężkie przedmioty przestaw na wyższe półki. Sporym zagrożeniem są również plastykowe torebki i reklamówki – Maluch mógłby je założyć na głowę i udusić się, dlatego umieść je w zamkniętej szafce. Pamiętaj też o bezpiecznym umieszczeniu domowej apteczki (link do artykułu Domowa apteczka) – leki muszą znajdować się zawsze poza zasięgiem rączek dziecka.

Łazienka

  • Wanna lub brodzik prysznica – to bardzo śliskie powierzchnie i mogą stanowić poważne zagrożenie dla kąpiącego się Malucha. Zabezpiecz je matą antypoślizgową albo specjalnymi naklejkami antypoślizgowymi.
  • Muszla klozetowa – zdarza się, że dziecko lubi wkładać rączki do muszli klozetowej, albo wrzucać tam różne przedmioty. W takiej sytuacji należy zablokować klapę za pomocą sztywnej blokady lub taśmy.
  • Środki czyszczące i kosmetyki – zatrucia środkami czyszczącymi lub kosmetykami mogą być bardzo poważne w skutkach. Nigdy nie dopuszczaj do tego, by Maluch miał do nich dostęp – umieść je w wysoko umieszczonych lub zamykanych szafkach.

Inne

Czasami bywa tak, że mamy w domu miejsca, których pod żadnym pozorem nie powinni odwiedzać mali lokatorzy, np. warsztat, garaż z kanałem, piwnicę czy pracownię. W miejscach tych warto zamontować specjalne bramki i zawsze zamykać je na klucz.

Jeśli posiadasz balkon, zabezpiecz go blokadą zawiasową tak jak w przypadku okien. Jeśli go otwierasz, zablokuj wejście bramką. Maluch może przebywać na balkonie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i tylko wtedy, gdy barierka jest odpowiednio wysoka i zabezpieczona, a szczeble odpowiednio gęste.

Jeśli mieszkasz w domku, na każdym piętrze załóż czujnik przeciwpożarowy. Nie zapominaj również o bramkach na wszystkich schodach. Sprawdź również, ile wynosi odległość między szczebelkami w poręczy schodów – jeśli więcej niż 10 cm, zabezpiecz je specjalną siatką.

Właściciele domowych zwierząt muszą również pamiętać o tym, by dziecko nie miało dostępu do misek zwierząt i pudełek z karmą lub suchymi chrupkami – Maluch mógłby potraktować je jako atrakcyjną przekąskę.