Dotyk pełen miłości

Po 9 miesiącach spędzonych w ciepłym, przytulnym brzuchu Mamy, Maluszek przychodzi na świat z ogromną potrzebą bliskości. Czuły dotyk, przytulanie i masowanie dziecka nie tylko wzmacnia więź między rodzicami a Maluchem, ale również sprzyja jego rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu.

Dlaczego tak ważny jest czuły dotyk:

  • Poprawia rozwój mózgu i połączeń między neuronami
  • Sprzyja przybieraniu na wadze
  • Wspiera rozwój zmysłów i koordynacji ruchowej
  • Ułatwia trawienie, zmniejsza problemy z zaparciami i gazami
  • Łagodzi ból brzuszka w przebiegu kolki
  • Stymuluje układ odpornościowy
  • Relaksuje, łagodzi stres i ułatwia zasypianie
  • Wzmacnia więź z Maluchem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa
  • Zapewnia dziecko o miłości i bliskości rodziców
  • Pozwala rodzicom lepiej zrozumieć Maluszka, wzmacnia pewność siebie rodziców

 Jak masować noworodka i niemowlę?

 Właściwy czas

Nie warto spieszyć się z masowaniem noworodka. Maluszek musi oswoić się z nową sytuacją i otoczeniem, a Mama potrzebuje dojść do siebie po porodzie i również przyzwyczaić się do nowych wyzwań. Od samego początku warto jednak przyzwyczajać Malucha do dotyku – delikatnie wodzić palcami po jego główce, pleckach i brzuszku, ugniatać paluszki i łaskotać stópki. Regularny masaż można wprowadzić ok. 3 tygodnia życia.

Noworodki i niemowlęta lubią rutynę. Uporządkowany plan dnia sprawia, że Maluch czuje się bezpiecznie, jest spokojniejszy i zrelaksowany. Najlepszym sposobem jest ustalenie stałej godziny na masaż, np. tuż po wieczornej kąpieli jako element wieczornego, wyciszającego rytuału. Pamiętaj, że Maluszek nie może być głody ani zmęczony. Nie powinno się również masować dziecka tuż po jedzeniu ani w trakcie bolesnej kolki, chyba że masaż brzuszka przynosi Maluchowi ulgę. Masaż nie powinien być wykonywany w pośpiechu – skoncentruj się na Maluszku w 100%. Jeśli jesteś bardzo rozdrażniona lub zestresowana, powierz masaż komuś innemu np. ojcu dziecka.

 Właściwe miejsce

Ponieważ Maluszek powinien być rozebrany w trakcie masażu, w pomieszczeniu musi być ciepło i przytulnie. Zrezygnuj z ostrego światła i zadbaj o to, żeby nic nie rozpraszało dziecka – nowa zabawka, głośna muzyka lub grający telewizor, obce osoby w domu itd. Najlepiej wygospodarować na masaż stałe miejsce, wygodne dla dziecka i rodziców np. duże łóżko w sypialni. Jeśli Mama karmi Malucha piersią, dobrym pomysłem jest zarezerwowanie masażu wyłącznie dla Taty – to doskonały sposób na wzmocnienie więzi dziecka z ojcem.

Znajdź najwygodniejsze miejsce i pozycję dla Ciebie i Twojego dziecka. Noworodka najłatwiej masować kładąc go na kolanach albo na poduszce ułożonej między nogami. Najważniejsze jest jednak, aby było Ci wygodnie – w trakcie masażu nie powinien boleć Cię kręgosłup, nie mogą też cierpnąć Ci nogi. Jeśli nie będziesz zrelaksowana, Maluch natychmiast to odczuje.

 Pomocne akcesoria

Masaż dziecka wykonujemy rękoma, ale warto mieć pod ręką kilka pomocnych przedmiotów: oliwkę lub krem (sprawdzone i nie podrażniające skóry dziecka), 2 miękkie ręczniki, pieluszki lub kocyki – jeden jako podkład, a drugi do okrywania Maluszka oraz pieluszka lub chusteczki do wycierania dłoni po masażu. Pamiętaj również o wcześniejszym przygotowaniu pieluszki i ubranek dziecka, tak aby od razu po masażu można było je ubrać.

 Technika masażu

Pamiętaj, że masaż dziecka różni się od masażu dorosłych. Maluch nie potrzebuje intensywnego ugniatania i uciskania ciała – na początek wystarczy delikatne dotykanie i głaskanie.

Najlepiej zaczynać od delikatnego masowania główki, twarzy i szyi dziecka – w tym czasie najlepiej przykryć Maluszka pieluszką lub ręcznikiem aby nie zmarzł i czuł się bezpieczniej. Klatkę piersiową i brzuszek masujemy całymi dłońmi, pełnymi, kolistymi ruchami. Maluszki uwielbiają również masaż rączek i nóżek: pocieranie jedną stópką o drugą, delikatne łaskotanie, masowanie paluszków itd. Warto również położyć Malucha na brzuszek i wymasować mu barki i plecki. To dla niego również świetna okazja, żeby „poćwiczyć” mięśnie – unoszenie główki i tułowia.

Zawsze uważnie obserwuj Malucha, mów do niego i reaguj na sygnały które wysyła. Pozwól mu ułożyć się w wygodnej dla niego pozycji i przerwij masaż lub zmień sposób dotykania, jeśli Maluszek wierci się, denerwuje lub zaczyna płakać. Może innym razem będzie bardziej skłonny do współpracy? Pamiętaj, że masaż musi być przyjemnością – zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. To Wasza wyjątkowa chwila!