Z dzieckiem na dworze

Współczesny tryb życia sprawia, że coraz rzadziej przebywamy na świeżym powietrzu. Coraz mniej również aktywnie wypoczywamy – wolimy posiedzieć w restauracji lub obejrzeć film. Niestety, to samo dotyczy naszych dzieci, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach. Pamiętaj jednak, że mimo że nasze zwyczaje się zmieniają, nie zmienia się nasz organizm. A on potrzebuje świeżego powietrza i słońca.

Codzienny spacer to nie tylko okazja do obserwacji przyrody i zrelaksowania się. To jeden z najlepszych sposobów naturalnej stymulacji układu odpornościowego (link do artykułu Rosnę zdrowo!) i ogromny zastrzyk tlenu dla naszych płuc i całego ciała, głównie mózgu. Ruch na świeżym powietrzu stymuluje pracę wszystkich mięśni, ułatwia trawienie i regenerację tkanek. Słońce warunkuje również produkcję witaminy D w skórze, a tym samym wpływa na absorpcję wapnia, wzrost organizmu, sprawny metabolizm i mechanizmy immunologiczne.

Już tygodniowe Maluszki powinny codziennie przebywać na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, temperatury i opadów, warto wygospodarować co najmniej godzinę dziennie na spacer z dzieckiem. Niewskazane jest tylko spacerowanie z dzieckiem w czasie silnego mrozu i wiatru.

 Jak przygotować się do spaceru z dzieckiem?

 Przydatne akcesoria:

 • Wózek lub chusta – dostosowane do wieku dziecka i wygodny rodzica.
 • Torba – jeden z najważniejszych akcesoriów, zazwyczaj można ją kupić razem z wózkiem. Powinna być pojemna i posiadać wiele przegródek w różnych rozmiarach, aby można było logicznie poukładać wszystkie potrzebne akcesoria. Torba musi łatwo się otwierać (nawet jedną ręką)  i posiadać szeroki, wygodny pasek do zawieszania na ramię lub uchwyty wózka. W torbie powinnaś mieć zawsze nieprzemakalną matę do przewijania i wewnętrzną, szczelną przegródkę na butelkę.
 • Artykuły higieniczne – pieluchy na zmianę, chusteczki nawilżane (pomocne przy przewijaniu, ale również do wycierania rąk)
 • Kosmetyki – tłusty krem ochronny na zimę i krem z filtrem 50+ przeznaczony dla dzieci
 • Ubrania na zmianę
 • Kocyk
 • Zabawki lub książeczki

Ubranka:

Jednym z najczęstszych błędów rodziców jest przegrzewanie dzieci. A tymczasem noworodki i niemowlęta potrzebują tylko jednej warstwy odzieży więcej niż dorośli. Starsze Maluchy powinno się ubierać tak, jak siebie. Najlepszym sposobem jest ubieranie dziecka „na cebulkę”. Maluchy są zazwyczaj bardzo ruchliwe i mogą szybko się spocić – zdjęcie jednej z warstw odzieży z pewnością uprzyjemni Wasz spacer. Nawet latem warto mieć przy sobie lekką bluzę i cienką kurtkę przeciwdeszczową na wypadek załamania pogody.

Napoje i jedzenie:

Przebywanie na świeżym powietrzu często zaostrza apetyt Malucha, musisz więc mieć przy sobie coś do jedzenia. Najmłodsze Maluszki będą potrzebować mleka – jeśli karmisz butelką, spakuj wyparzoną butelkę, termos z przegotowaną wodą i odmierzoną porcję mleka modyfikowanego w specjalnym pojemniczku. Mleko przygotuj dopiero wtedy, gdy nadejdzie pora karmienia. Starszym dzieciom możesz spakować herbatkę w butelce lub bidonie oraz niewielką przekąskę – deser w słoiczku, biszkopty, pokrojone warzywa i owoce lub chrupki.

 7 zasad udanego spaceru z dzieckiem:

 • Jeśli planujesz spacer, najpierw sprawdź jaka jest pogoda i przygotuj właściwe ubranka. Latem zrezygnuj ze spaceru w godzinach najintensywniejszego działania promieni słonecznych.
 • Przed spacerem nakarm i przewiń Maluszka.
 • Zawsze najpierw ubieraj siebie, dopiero potem dziecko.
 • Niezależnie od pory roku, zawsze osłaniaj główkę dziecka czapeczką lub chustką.
 • Przed wyjściem z domu sprawdź, czy wszystko zapakowałaś. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego zamieszania na dworze.
 • Co jakiś czas sprawdzaj, czy Maluszkowi nie jest za zimno lub za gorąco. Najlepszym sposobem jest dotykanie karku dziecka.
 • Bawcie się dobrze! Opowiadaj Maluszkowi o wszystkim, co widzi i słyszy. Zadbaj o to, żeby Maluch się nie nudził – zabieraj go w różne miejsca i organizuj ciekawe zabawy. Jeśli masz okazję – zapewnij dziecku kontakt z rówieśnikami. Pamiętaj, że spacery to świetna okazja do nauki zachowań socjalnych i miłości do przyrody.