Główka, brzuszek i paluszek

shutterstock_66405163Ból to sygnał, który wysyła nam organizm kiedy dzieje się coś złego. Pomimo, że jest bardzo nieprzyjemny, stanowi cenną wskazówkę diagnostyczną, pozwala też uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i niebezpieczeństw. Kiedy więc cierpi nasz Maluszek, powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na znalezieniu przyczyny bólu i natychmiast poszukać rozwiązania.

Maluszek bardzo intensywnie przeżywa ból. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, poza tym małe dziecko nie rozumie, co się właściwie z nim dzieje. Noworodki i niemowlęta nie są w stanie nawet zlokalizować źródła bólu, ani zrozumieć jego przyczyny. Zadaniem rodziców jest w pierwszej kolejności rozpoznanie, że Maluszek płacze z bólu, a nie z innych powodów. Uważna obserwacja małego dziecka pozwoli na odnalezienie przyczyny bólu i podjęcie stosownych działań. Starsze Maluchy można natomiast spokojnie i cierpliwie wypytać o ich dolegliwości.

Nie wolno lekceważyć żadnych, nawet pozornie łagodnych objawów. Niebezpieczne dla życia choroby i infekcje rozwijają się u dzieci bardzo szybko. Nigdy nie lekceważ również własnej intuicji – jeśli czujesz, że dzieje się coś bardzo złego, natychmiast jedź do lekarza!

Najczęstsze bóle u dzieci i ich przyczyny

Głowa

Ból głowy najczęściej towarzyszy gorączce i infekcjom górnych dróg oddechowychkatarowi, zapaleniu gardła, ucha i zatok. Aby zmniejszyć ból głowy spowodowany zapaleniem, zadbaj o to, by Maluszek miał wyżej główkę w trakcie spania.

Jeśli ból jest wynikiem urazu głowy, obserwuj Malucha przez kilka dni. Jeśli nie pamięta, co się stało, wymiotuje lub jest senny – jedź do szpitala. W innych przypadkach wystarczy zimny okład.

Ucho

Kiedy Maluszka boli ucho, koniecznie zabierz go do lekarza. Zapaleniu ucha zazwyczaj towarzyszy wysoka temperatura, dziecko pociera głową o poduszkę, chwyta się za ucho. Czasem można zaobserwować wyciek ropny z ucha. Czasami ból ucha związany jest z infekcją wirusową gardła lub zatkaniem przewodu słuchowego spowodowanym niewłaściwą higieną uszu lub obecnością ciała obcego.

Zęby

Ząbkowaniu towarzyszy szereg objawów – m.in. ślinienie się, spuchnięte dziąsła, drażliwość, zaburzenia w jedzeniu i spaniu, a nawet gorączka. Postaraj się ulżyć Maluszkowi w cierpieniu w jak najbardziej naturalny i bezpieczny sposób. Czasem pomocne będą łagodne środki przeciwbólowe i specjalne maści na dziąsełka

Brzuch

Niemowlęta od ok. 3 tygodnia życia często cierpią na kolki. Charakterystyczny jest wtedy płacz w określonych godzinach (najczęściej wieczorem) połączony z prężeniem się i podkurczaniem nóżek. Brzuszek Malucha jest napięty i gorący. Kolki zazwyczaj mijają po kilku miesiącach i nie wymagają leczenia farmakologicznego. Aby złagodzić ból można podawać specjalne kropelki lub herbatki, ogrzewać i masować brzuszek i kołysać Maluszka na rękach.

Starsze Maluchy, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, dość często cierpią na zaparcia, które wywołują ból brzucha. Przyjrzyj się diecie dziecka – zbyt wiele białego pieczywa i słodyczy, a za mało kasz i warzyw mogą prowadzić do zaparć. Skorzystaj również z naturalnych metod leczenia zaparć – zwiększ ilość błonnika w diecie, podaj śliwki suszone, naucz się masażu brzuszka. Nigdy nie podawaj dziecku środków przeczyszczających bez porozumienia z lekarzem.

Ból połączony z biegunką i wymiotami to z kolei objaw zakażenia układu pokarmowego. Podawaj dziecku dużo wody i elektrolitów. Jeśli Maluch ciągle wymiotuje i wykazuje objawy odwodnienia, natychmiast jedź do szpitala. Odwodnienie, zwłaszcza u niemowląt, może mieć nawet śmiertelne skutki. Objawy odwodnienia: zapadające się ciemiączko, senność lub rozdrażnienie, apatia, płacz bez łez, suchy język, rzadkie oddawanie moczu, suchość skóry i powiek, mała elastyczność skóry.

Jeśli ból brzucha nasila się w trakcie oddawania moczu, bardzo możliwe że Maluch cierpi na infekcję dróg moczowych. W takiej sytuacji natychmiast idź do lekarza.

Ból brzucha może być również spowodowany przyczynami psychicznymi. Postaraj się dowiedzieć, co martwi Maluszka i zapewnić mu bezpieczeństwo.

Jeszcze inną przyczyną bólów brzucha mogą być pasożyty, nietolerancja lub alergia pokarmowa lub reakcja na leki, zwłaszcza antybiotyki.