Jak mądrze kochać dziecko?

shutterstock_134067518O miłości rodzicielskiej napisano już wiele poematów i pieśni, kręcono o niej filmy.  Miłość do dzieci to jedno z największych, najczystszych i najbardziej altruistycznych uczuć, jakie posiada człowiek. Często jednak sami rodzice zadają sobie pytanie jak mądrze kochać swoje dziecko oraz czy kochają swoje dzieci we właściwy, mądry sposób.

Mądra miłość to coś więcej niż uczucie, które wypełnia nasze serce. To świadomy, dojrzały wybór, który sprawia, że w najlepszy możliwy sposób opiekujemy się bezbronnym Maluszkiem, starając się przede wszystkim dobrze go poznać i szanować jego indywidualną osobowość, potrzeby i marzenia. Wychowując dziecko nie tylko zapewniamy mu bezpieczny dom i dbamy o jego potrzeby fizjologiczne, ale również kształtujemy jego charakter, pomagamy w dokonywaniu właściwych wyborów moralnych i wspieramy w podążaniu za własnymi marzeniami.

Kochaj czule

Im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebuje bliskiego kontaktu fizycznego z rodzicami – przytulania, noszenia, całowania. Nie zapominaj jednak, że również starsze dzieci potrzebują codziennej porcji czułości. Niezależnie od płci, nastroju, swojego zachowania czy humoru rodziców. Codziennie znajdź chwilę, aby przebywać sam na sam z dzieckiem, porozmawiać z nim i powiedzieć, jak bardzo je kochasz. Pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość spędzonego z dzieckiem czasu.

Chwal i doceniaj

Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią czuć się docenione. I bardzo zależy im na aprobacie rodziców. Chwal każdy, nawet najmniejszy sukces dziecka i stosuj wzmocnienie pozytywne zamiast kar. To buduje pewność siebie dziecka i kształtuje jego osobowość i wiarę we własne możliwości. Taka postawa rodziców sprawia, że dzieci rosną na pewnych siebie, przebojowych ludzi, którzy z pasją realizują swoje marzenia i odnoszą sukcesy.

Szanuj

Nawet najmniejszy Maluszek zasługuje na szacunek. Zasługuje na indywidualne traktowanie i uważne słuchanie jego głosu. Zawsze cierpliwie odpowiadaj na pytania dziecka i słuchaj, co ma do powiedzenia. Nigdy nie lekceważ trosk, obaw czy cierpienia dziecka. Pomagaj dziecku w odkrywaniu własnej drogi i rozwijaniu swoich talentów i osobowości. Nie zmuszaj dziecka do spełniania Twoich marzeń i wizji. Szczegółowo tłumacz mu, czego od niego oczekujesz i cierpliwie ucz Malucha norm społecznych i szacunku do innych ludzi i natury. Szanuj jego marzenia, przyjaciół i jego własność.

Rozmawiaj

Wzajemny dialog to podstawa w budowaniu silnej i czułej relacji. Dziel się z dzieckiem swoimi przeżyciami, mów mu o swoich uczuciach – również wtedy, kiedy Cię zasmuciło lub zdenerwowało. Pozwól dziecku mówić, przedstawić swój punkt widzenia i oczekiwania. Szanuj jego opinię i bierz ją pod uwagę w planowaniu codziennych czynności. Spraw, żeby czuło się bezpieczne i nigdy nie bało się rozmawiać z Tobą nawet o najtrudniejszych sprawach. Zawsze dotrzymuj sekretów dziecka.

Bądź przykładem

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko zachowywało się w określony sposób, stań się dla niego przykładem. Nigdy nie okłamuj dziecka, ani nie naginaj przyjętych w domu norm dla własnych korzyści. Bądź uprzejmy wobec innych ludzi, troskliwy wobec zwierząt, dbaj o porządek, higienę i rozwój osobisty, a dziecko na pewno będzie Cię naśladować.

Ucz samodzielności

Od najmłodszych lat ucz dziecko odpowiedzialności za własne życie i zdrowie. Dokładnie wyjaśniaj mu wszystkie codzienne czynności i maksymalnie go angażuj – w czynności pielęgnacyjne (np. ubieranie się, mycie zębów), utrzymanie porządku, przygotowywanie posiłków czy planowanie rodzinnych wydarzeń i wyjazdów.

Zawsze pytaj dziecko o zdanie i udzielaj rad, ale pozwól mu popełniać błędy i ponosić konsekwencje własnych decyzji i czynów.

Stwórz bezpieczny DOM

Zapewniaj dziecko, że kochasz je bezwarunkowo i nic na świecie tego nie zmieni. Zawsze trzymaj jego stronę i spraw, żeby w każdej sytuacji mógł na Tobie polegać. Nie przejmuj się niepotrzebnie drobnostkami i gonitwą za lepszym statusem materialnym. Dzieci pamiętają emocje, słowa i wyjątkowe chwile, które przeżyły ze swoimi rodzicami, a nie prezenty i gadżety, którymi je obsypywano. Stwórz bezpieczną, ciepłą fortecę – dom, który Twoje dziecko będzie pamiętać do końca życia i chętnie do niego wracać.