U lekarza na wesoło

Powiedzmy sobie szczerze: zazwyczaj wizyta u lekarza to dla dziecka nic przyjemnego. Igły, zimna słuchawka stetoskopu, zaglądanie do gardła, ugniatanie brzuszka, długie oczekiwanie w poczekalni… Czy mimo wszystko da się jakoś uprzyjemnić ten nierzadko przykry obowiązek?

Problem polega na tym, że Maluszki mają zazwyczaj same negatywne wspomnienia związane z przychodnią i lekarzem. Trafiają tu, kiedy są chore, na szczepienia albo rutynowe bilanse. Mimo, że nie da się całkowicie wyeliminować przykrych incydentów związanych z opieką medyczną, istnieje kilka sposobów żeby ułatwić sobie i Maluchowi wizytę u lekarza, tak aby nie kojarzyły się Wam wyłącznie z szamotaniną, histerią i bólem.

Dobry pediatra to połowa sukcesu

Wybór dobrego pediatry to jedna z najważniejszych decyzji rodziców – to od jego podejścia, doświadczenia i intuicji w dużym stopniu zależy w jaki sposób Maluch będzie znosił wizyty u lekarza.

Po czym poznać dobrego pediatrę:

  • Ma doskonałe wykształcenie i ciągle zdobywa wiedzę
  • Uważnie słucha Twoich obserwacji i zadaje dużo pytań
  • Nigdy nie ignoruje Twoich obaw i sugestii
  • Ma dobrą pamięć i doskonale kojarzy fakty
  • Zawsze konsultuje się gdy ma wątpliwości i zleca dodatkowe badania
  • Jest spokojny, rzeczowy i wzbudza zaufanie
  • Cierpliwie tłumaczy sposób leczenia i odpowiada na wszystkie pytania
  • Lubi i szanuje małych pacjentów, zawsze spokojnie i przyjaźnie z nimi rozmawia.

Na wycieczkę do przychodni

Jednym z najczęstszych błędów rodziców jest zabieranie dziecka do przychodni tylko wtedy, gdy jest chore lub na obowiązkowe szczepienia. Łatwo wtedy o złe skojarzenia i automatyczny protest, gdy tylko znajdziecie się w pobliżu gabinetu lekarskiego. Możesz temu zaradzić organizując Maluchowi przyjemną, pełną atrakcji wycieczkę do poradni dzieci zdrowych, bez wchodzenia do gabinetu. Jeśli dziecko bardzo boi się lekarza,  umów się z pediatrą, że na chwilę przyjdzie do Was do poczekalni, porozmawia z dzieckiem i da mu np. naklejkę lub przygotowany przez Ciebie drobny upominek .

O co w tym wszystkim chodzi?!

Kolejnym częstym błędem popełnianym przez rodziców jest nie informowanie dziecka, dlaczego udaje się do lekarza. Nawet najmłodszy Maluszek zasługuje na wyjaśnienia – opowiedz mu dokładnie po co potrzebuje doktora i co dokładnie będzie się działo w gabinecie. Możecie również zainscenizować scenkę w domu. Starszym dzieciom pomaga oglądanie filmów pokazujących, jak wykonywane są różne rutynowe zabiegi (znajdziesz je w internecie) – wtedy czują się bardziej pewnie, bo wiedzą czego się spodziewać. Nigdy nie okłamuj Malucha – szczerze powiedz mu, jeśli będzie bolało i zapewnij, że będziesz przy nim.

Tylko spokojnie

Nigdy nie krzycz na dziecko, nie szarp się z nim, nie wyśmiewaj go, ani nie strasz lekarzem albo przykrymi konsekwencjami w domu. Jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, wyjdź z gabinetu i spokojnie porozmawiaj z dzieckiem. Pamiętaj, że znacznie większy wpływ wywiera wzmacnianie pozytywne – obiecaj Maluszkowi coś wyjątkowego jeśli będzie dzielny, zapewnij go o swojej miłości, trosce i zrozumieniu.

Daj przykład

Czasami pomocne okazuje się zabranie Malucha ze sobą do lekarza – niech zobaczy, jak mama lub tata dają się zbadać lekarzowi i obserwuje Wasze zachowanie w przychodni. To pomoże mu przełamać własne lęki i poczucie, że tylko jego dotyczą wszystkie nieprzyjemności związane z lekarzem.

Dawno, dawno temu…

Książeczki o lekarzu, chorobach i wizycie w przychodni potrafią zdziałać cuda. Poszukaj literatury, albo bajek (dla starszych dzieci) o tematyce medycznej. Z łatwością znajdziesz również opowieści o dzieciach lub zwierzątkach, które bały się lekarza. Możesz je również wymyślić sama.

Zmiana warty

Zdarza się, że Maluch wpada w histerię wyłącznie w obecności Mamy. Następnym razem wprowadź zmianę – zabierz do przychodni również Tatę, albo wyślij Maluszka samego z Tatą lub innym opiekunem – Babcią lub Dziadkiem. Może przy nich okaże się dzielny?

Bądź gotowa na wszystko

Nikt nie lubi długiego czekania w poczekalni lekarskiej. Nuda może dodatkowo spotęgować frustrację dziecka i w efekcie pogłębić stres związany z wizytą u lekarza. Jeśli nie możesz umówić się na konkretną godzinę, zadbaj o to żeby Maluchowi się nie nudziło – zabierz ze sobą ulubioną zabawkę dziecka, książeczki lub kolorowanki, pokazuj dziecku wiszące w poczekalni plansze i wytłumacz co się na nich znajduje. Warto mieć również przy sobie coś do picia i małą przekąskę, w razie gdyby Maluch zgłodniał.

Bądź zawsze dobrze przygotowana na spotkanie z pediatrą – w domu wynotuj sobie wszystkie niepokojące objawy i swoje pytania, tak aby nic nie wyleciało Ci z głowy. Jeśli lekarz udziela Ci wskazówek związanych ze zdrowiem Malca lub dawkowaniem leków, również wszystko zanotuj. Do gabinetu zabierz Maluchowi coś do zabawy lub ukochaną przytulankę, która będzie mu towarzyszyła w trudniejszych chwilach. Zawsze uprzejmie rozmawiaj z lekarzem, mów spokojnym głosem, dużo się uśmiechaj i bądź dobrej myśli!