Uciec przed katarem

Infekcje górnych dróg oddechowych to jedne z najczęstszych chorób u małych dzieci. Szacuje się, że Maluchy w wieku przedszkolnym miewają katar nawet 8 razy w ciągu roku! Mimo, iż nie możemy całkowicie uchronić Maluszka przed chorobami, istnieje wiele czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na rozwój infekcji.

12 porad jak uciec przed katarem:

 Karm piersią

Mleko mamy to najlepsza inwestycja w zdrowie Maluszka. Zawarte w nich przeciwdziała pomagają delikatnemu organizmowi zwalczyć istniejące infekcje i uodparniają organizm na późniejsze ataki drobnoustrojów chorobotwórczych.

Codziennie dbaj o nosek

Codzienna rutyna pielęgnacyjna noska Malucha, to gwarancja jego zdrowia i komfortu oddychania. Głównym zadaniem Rodziców jeśli chodzi o higienę nosa jest zadbanie o jego właściwe nawilżenie i drożność. Pamiętaj o spokojnej, pełnej miłości atmosferze zabiegów pielęgnacyjnych i zawsze tłumacz Maluchowi, co robisz. Stosuj bezpieczne produkty o sprawdzonym, skutecznym składzie i prostej, delikatnej metodzie aplikacji– w zależności od potrzeb: jednorazowe ampułki z solą fizjologiczną, spraye z solą morską i delikatny aspirator do usuwania nadmiaru wydzieliny z noska. Nigdy nie wkładaj do wnętrza noska żadnych przedmiotów np. patyczków kosmetycznych, a wszystkie zabiegi wykonuj możliwie jak najszybciej i najdelikatniej, tak aby nie uszkodzić mechanicznie śluzówki nosa dziecka.

Utrzymuj optymalną temperaturę pomieszczeń

Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22oC. Kiedy Maluszek śpi, powinna być niższa – ok. 18oC. Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach za pomocą termometru pokojowego. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu mieszkania

Dbaj o optymalną wilgotność powietrza

Suche, przegrzane np. ogrzewaniem powietrze wysusza śluzówkę nosa i upośledza jej funkcje. Niebezpieczna może być również wysoka wilgotność, zwłaszcza w połączeniu z wysoką temperaturą. Kup termometr pokojowy z funkcją mierzenia wilgotności powietrza– będziesz miała pewność, że w pokoju Maluszka nie jest zbyt sucho, ani zbyt wilgotno. Specjaliści doradzają, aby wilgotność powietrza utrzymywała się w zakresie 40-60%. Jeśli jest zbyt mała, połóż na kaloryferze mokre ręczniki lub pieluszki lub zastosuj specjalny parowy nawilżacz powietrza. Jeśli wilgotność przekracza zalecany wskaźnik, regularnie wietrz mieszkanie i nie dopuszczaj do jego przegrzania. Czasami pomocne bywają osuszacze powietrza.

Unikaj klimatyzacji

W klimatyzowanym pomieszczeniu łatwo o wysuszenie delikatnej śluzówki. Zagrożenie dla zdrowia Maluszka stanowią również gwałtowne skoki temperatur – np. przejście z gorącego dworu do zimnego, klimatyzowanego samochodu lub sklepu. Urządzenia klimatyzacyjne są również częstym siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów.

 Spaceruj

Codzienne spacery nie tylko dotleniają organizm, ale hartują go i naturalnie wzmacniają układ odpornościowy. Przynoszą również ulgę w czasie lekki infekcji górnych dróg oddechowych. Co najmniej raz w roku warto również wyjeżdżać do miejsca o innym klimacie – w góry lub nad morze.

Dbaj o dietę i sen

Zadbaj, by pożywienie Maluszka było dobrze zbilansowane i bogate w witaminy. Przestrzegaj schematu  żywienia niemowląt i skrupulatnie obserwuj dziecko pod kątem alergii pokarmowej. Unikaj nadmiaru cukru, sztucznych barwników i silnie przetworzonych dań w diecie Maluszka. Dbaj o spokojny, mocny sen Malucha – wygodne łóżeczko, przewietrzony pokój i bezpieczną atmosferę.

Dbaj o czystość

Kurz, pyłki, dym i spaliny potrafią mocno podrażnić śluzówkę nosa. Jeśli Twój Maluszek jest alergikiem, czeka Cię jeszcze trudniejsze zadanie – unikanie i eliminacja z otoczenia alergenów np. pyłków roślin. Nie spaceruj z dzieckiem również w okolicach ruchliwych ulic lub w pobliżu terenów budowy.

Myj ręce

Dołóż starań, aby wszyscy domownicy starannie myli ręce, zwłaszcza po powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Dopóki dziecko jest małe, myj mu ręce, ale od najwcześniejszych dni życia ucz je tej czynności i tłumacz dlaczego jest konieczna.

Izoluj chorych

Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu choruje, staraj się ograniczać jego kontakt z Maluchem. Pamiętaj o każdorazowym zasłanianiu ust w trakcie kichania, używaniu chusteczek jednorazowych i dokładnym myciu rąk. Jeśli to Twoje dziecko choruje, nie narażaj innych dzieci – chore dziecko nie powinno chodzić do żłobka lub przedszkola. Po każdej chorobie starannie umyj wszystkie zabawki i wypierz pościel.

Nie lekceważ infekcji

Jeśli zauważyłaś jakiekolwiek objawy infekcji np. zaczerwienienie śluzówki lub wodnisty katar – natychmiast działaj. Im szybciej rozpoznasz powód i rodzaj infekcji i rozpoczniesz walkę z chorobą, tym lepiej dla Twojej Pociechy. Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych potrafią rozszerzać się na dalsze części układu oddechowego i powodować poważne choroby.

Lecz z głową

Nigdy nie stosuj leków i preparatów dostępnych bez recepty dłużej i w większych dawkach niż zaleca ulotka produktu. Zawsze również upewnij się, że produkt jest odpowiedni dla wieku Twojego Malucha i obserwuj, jak dziecko reaguje na podany preparat. Zanim rozpoczniesz terapię lekami, warto zastosować naturalne metody walki z kataremhipertoniczne spraye z solą morską, regularne oczyszczanie noska za pomocą aspiratora, inhalacje, herbatki rozgrzewające czy olejki lub maści kamforowe.