Wielka misja małych nosków

Przyglądasz się swojemu śpiącemu Maleństwu. Słuchasz jak spokojnie oddycha. Całujesz jego malutki nosek. Kto by pomyślał, że taka mała kuleczka spełnia tak ważne zadania i stoi na straży bezpieczeństwa całego organizmu!  

Każdy wdech naraża delikatny organizm dziecka na inwazję czynników chorobotwórczych, dlatego też dbanie o higienę i zdrowie małych nosków to jeden z ważniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Nos spełnia wiele funkcji mechanicznych i obronnych – oczyszcza, ogrzewa i nawilża wdychane powietrze, jest także pierwszą linią obrony przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami.

Układ oddechowy noworodków i niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Krótsze niż u dorosłych drogi oddechowe stanowią mniejszą barierę dla czynników chorobotwórczych, a infekcje rozprzestrzeniają się szybciej. Niedojrzałe są również mechanizmy samoczynnego oczyszczania nosa ze śluzu, co prowadzi do jego częstego zalegania.

Ponieważ małe dzieci oddychają głównie przez nos, wszelkie zaburzenia jego funkcjonowania stanowią nie tylko ogromne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu, ale również utrudniają jedzenie, sen i komunikację. Dlatego też zadaniem rodziców jest codzienne dbanie o drożność i czystość małego noska.  

Dekalog codziennej pielęgnacji noska dziecka:

  1. Po pierwsze – rutyna. Aby pielęgnacja dziecka była skuteczna, musi być wykonywana regularnie. Higiena noska powinna być stałym elementem szeregu pielęgnacyjnych zabiegów, tak jak przewijanie i codzienna kąpiel.
  2. Spokój. Zabiegi pielęgnacyjne są często nieprzyjemne dla dziecka. Zadbaj o spokojną atmosferę w trakcie codziennych zabiegów i ciepłe, przyjemne otoczenie.
  3. Kluczowe zadanie – nawilżanie i udrożnianie. Dbaj o prawidłowe nawilżenie śluzówki noska dziecka – najlepsze będą delikatne produkty apteczne – sól fizjologiczna w sterylnych, pojedynczych ampułkach lub spray z solą morską. Do udrożniania zatkanego noska używaj specjalnie zaprojektowanego, bezpiecznego aspiratora dla dzieci.
  4. Postaraj się, by nieprzyjemne czynności były wykonywane możliwie jak najszybciej i najdelikatniej – pomogą Ci w tym produkty zaprojektowane zgodnie z fizjologią dziecka – miękkie aplikatory, delikatne aspiratory i preparaty o składzie nie podrażniającym delikatnej śluzówki nosa.
  5. Bezpieczeństwo. Wybieraj produkty o sprawdzonym składzie i gwarantowanej skuteczności.
  6. Nigdy nie wkładaj do noska dziecka wacików, gazików czy patyczków higienicznych, które mogą uszkodzić śluzówkę nosa.
  7. Naturalność przede wszystkim. Aby nawilżyć nosek dziecka, stosuj produkty neutralne fizjologicznie, przebadane, najlepiej pochodzące z natury – roztwór soli fizjologicznej lub spraye na bazie wody morskiej zawierającej dobroczynne składniki mineralne i mikroelementy.
  8. Zawsze sprawdzaj, czy produkt jest odpowiedni do wieku i potrzeb Twojego Maluszka. Niektóre produkty są odpowiednie do codziennej, rutynowej higieny noska, jeszcze inne wspierają leczenie istniejącej infekcji.
  9. Dbaj o otoczenie dziecka. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza, zwłaszcza w czasie wysokich, letnich temperatur i w okresie grzewczym.
  10. Twój stres czy zdenerwowanie mogą wpływać na nastrój Twojego dziecka. To naturalne, że martwisz się o zdrowie swojej Pociechy i nie zawsze czujesz się pewnie w swojej roli. Nie bój się – z czasem nauczysz się języka swojego Maleństwa i wypracujesz własny schemat i metody, które będą dla Was najwygodniejsze.