Witaj ząbku!

Czy wiedziałaś, że Twój Maluszek przychodzi na świat ze wszystkimi zębami? Są one ukryte w dziąsłach i potrzeba kilku miesięcy, żeby ukształtowały się całkowicie i pojawiły na zewnątrz. Niestety, proces ten zazwyczaj nie jest przyjemny. Zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców…shutterstock_110741879

Wyrzynanie się zębów mlecznych zwane ząbkowaniem jest zawsze kwestią indywidualną. Zarówno początek, jak i długość trwania całego procesu zapisane są w genach, można również zaobserwować pewne rodzinne podobieństwa. Jeśli u rodziców dziecka szybko pojawiły się pierwsze zęby, podobnie będzie u Maluszka. Zazwyczaj jednak pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Bardzo rzadko Maluszek przechodzi je bez większych problemów – prawie zawsze ząbkowaniu towarzyszy pakiet nieprzyjemnych dolegliwości. Zadaniem rodzica jest towarzyszyć Maluchowi w tym trudnym, ale jakże ważnym etapie rozwojowym i zadbać o jego zdrowie i komfort.

 

Jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje i jak radzić sobie z objawami?

Obfite ślinienie

Podrażnione dziąsła i skłonność do wkładania wszystkiego do buzi sprawiają, że Maluszek intensywnie się ślini. Chroń dziecko przed przemoczeniem – przydatne będą delikatne bawełniane śliniaki ze spodnią warstwą nieprzemakalną. Jeśli zajdzie potrzeba – częściej niż zwykle przebieraj Malucha.

Ślina podrażnia delikatną skórę dziecka, zwłaszcza że Maluch zazwyczaj rozciera ją po całej twarzy. W tym czasie szczególnie dbaj o higienę ząbkującego Maluszka – często przemywaj i osuszaj buzię oraz starannie pielęgnuj oczka i nosek dziecka, aby nie dopuścić do podrażnień i infekcji.

Jeśli w wyniku działania śliny na skórze wokół ust pojawiła się wysypka, albo skóra jest bardzo przesuszona i zaczerwieniona, zabezpiecz ją delikatnym, tłustym kremem

Świąd dziąseł

Maluszek często wkłada do buzi palce, intensywnie pociera dziąsła i mocno gryzie przedmioty włożone do ust. Czasem może nawet boleśnie ugryźć sutek matki w trakcie karmienia lub znienacka zacisnąć dziąsła na łyżeczce z jedzeniem. Dziecku należy zapewnić gryzaki i zabawki z wypustkami, które może bezpiecznie gryźć, pomocna bywa także specjalna szczoteczka do zębów.

Wkładanie palców i przedmiotów do buzi

Nie należy mylić tego z normalną w tym wieku skłonnością dziecka do badania otoczenia za pomocą ust. Jeśli gryzieniu i ssaniu przedmiotów towarzyszą inne objawy – rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła i ślinienie się, możesz być pewna że to ząbkowanie.

Pamiętaj o starannej higienie przedmiotów, z którymi styka się dziecko i częstym myciu jego rączek, aby nie dopuścić do przeniesienia do ust zarazków i rozwinięcia się infekcji.

Nadmierna płaczliwość i rozdrażnienie

Ciągły ból, świąd i trudności ze spaniem i jedzeniem…nie ma się co dziwić, że Maluszek jest zdezorientowany, marudny i płaczliwy. Staraj się za wszelką cenę zachować spokój i jak najskuteczniej ulżyć dziecku w cierpieniu.

Zaczerwienienie i obrzęk dziąsełek

To jeden z najwyraźniejszych objawów ząbkowania. Zanim ząbek pojawi się na zewnątrz, dziąsełka są spuchnięte, zaczerwienione i bolesne. Maluszek stara się na różne sposoby złagodzić świąd i ból – gryząc i ssąc przedmioty, intensywnie się śliniąc. Najlepszym sposobem na złagodzenie dyskomfortu dziąsełek dziecka jest stosowanie specjalnych maści na ząbkowanie (link do Dentibaby) i delikatny masaż.

Ból i gorączka

Ząbkowaniu prawie zawsze towarzyszy ból, ma jednak różne nasilenie, a dzieci różnie na niego reagują. Naucz się rozpoznawać, kiedy Twojego Maluszka coś boli i zawsze staraj się jak najszybciej uśmierzyć ból. Czasami dziecko pociera ręką okolice ucha lub policzki, wybucha niespodziewanie płaczem, pręży się i kręci główką

Istnieje wiele naturalnych sposobów radzenia sobie z bólem ząbkowania, jeśli jednak dolegliwości nasilają się tak, że Maluszek nie może normalnie funkcjonować, a zwłaszcza gdy ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura lub gorączka, pomocne mogą okazać się środki przeciwbólowe dedykowane dzieciom.

Trudności w jedzeniu

Intensywny ból i świąd dziąseł, ogólne rozdrażnienie i przemęczenie mogą wpłynąć na apetyt dziecka. Maluch może odmawiać przyjmowania pokarmów, albo dziwnie zachowywać się w trakcie jedzenia – przygryzać brodawki Mamy, smoczek lub łyżeczkę, wypluwać lub wypychać językiem jedzenie.

Pamiętaj, że pojawienie się ząbków nie jest powodem, by odstawić Malucha od piersi. Odstawienie może jeszcze dodatkowo pogłębić stres dziecka. Zwróć uwagę, czy dziecko poprawnie chwyta brodawkę – wtedy nie da rady jej ugryźć. Jeśli jednak to się zdarzy – przerwij karmienie i delikatnie, ale stanowczo wytłumacz dziecku, że tego nie akceptujesz.

Gdy ssanie lub jedzenie łyżeczką sprawia Maluszkowi ból, zanim rozpoczniesz karmienie posmaruj dziąsełka dziecka specjalnym żelem na ząbkowanie, który złagodzi dolegliwości.

Kłopoty ze snem

Wyżynające się ząbki nie znają zegarka…dlatego też Maluszek może cierpieć z powodu ząbkowania również w nocy. Jeśli ból nie pozwala mu zasnąć, zastosuj łagodzący żel na dziąsełka i środek przeciwbólowy w czopkach lub syropie.

Łagodny kaszel

Pojawia się, gdy Maluch stara się usunąć nadmiar śliny zalegającej w gardle i ustach. Obserwuj dziecko, czy kaszel jest na pewno objawem ząbkowania, czy wskazuje na inną chorobę np. katar, lub jest objawem alergii.

Biegunka

W czasie ząbkowania zdarza się, że dzieci oddają luźniejsze stolce. Zawsze jednak obserwuj dziecko i upewnij się, że biegunka jest efektem wyrzynania się ząbków, a nie choroby lub infekcji. Jeśli w kupce pojawi się śluz lub krew, dziecko jest osłabione lub wykazuje objawy odwodnienia – natychmiast udaj się do lekarza.

Pamiętaj, że ząbkowanie to długi okres – może trwać nawet do 3. roku życia.  Odwagi! Z czasem ząbkowanie będzie przebiegać coraz łagodniej i nie będzie sprawiać Wam tylu problemów. Niezależnie jednak od tego, ile ząbków ma Twój Maluszek, pamiętaj o starannej higienie jego zębów i dziąsełek, dbaj o prawidłowe odżywianie się i ucz Malucha zasad codziennej higieny.