Wojna z katarem

Wojna z katarem i infekcjami górnych dróg oddechowych

Badania wykazują, że niemowlęta i Maluszki do wieku przedszkolnego zapadają na różne infekcje układu oddechowego nawet 8 razy w ciągu roku. Większość z nich ma łagodny przebieg, ale nie nieprawidłowo leczone mogą prowadzić do ciężkich chorób i trwałych uszkodzeń układu oddechowego.

Każdy oddech naraża delikatny organizm dziecka na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i drobnoustrojów chorobotwórczych. Staranna pielęgnacja noska Maluszka  i wypracowanie zachowań pozwalających uniknąć infekcji układu oddechowego i wzmacniających naturalną odporność dziecka to jedne z najważniejszych zadań świadomych Rodziców.

Ponieważ infekcje górnych dróg oddechowych to tak powszechny problem, warto nauczyć się rozpoznawać ich symptomy i odpowiednio na nie reagować, aby ulżyć Maluszkowi i jak najszybciej zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby na dalsze odcinki układu oddechowego – oskrzela i płuca.

Katar

To najczęstsza infekcja w obrębie układu oddechowego – objaw nieżytu błony śluzowej nosa. Zalegająca w nosku dziecka wydzielina nie tylko utrudnia Maluszkowi oddychanie, a tym samym jedzenie, sen i komunikację, ale również może trwale uszkodzić błonę śluzową.

Rozpoznaj wroga

  • Katar wirusowy

Wydzielina nosa jest wodnista, a potem biała, śluzowa. Objawom często towarzyszy zaczerwienienie i opuchnięcie śluzówki, zapalenie spojówek i gardła oraz wysoka gorączka.

  • Katar bakteryjny

Wydzielina jest śluzowata, zielonkawa lub biało-żółta. Bardzo silnie zatyka nosek dziecka utrudniając oddychanie i normalne funkcjonowanie. Bardzo często bywa powikłaniem pierwotnego kataru wirusowego.

  • Katar alergiczny

Duże ilości wodnistej wydzieliny z noska, której najczęściej towarzyszy zapalenie spojówek, silne łzawienie oczu, obrzęk i świąd powiek i nosa. Katar alergiczny spowodowany jest kontaktem organizmu z czynnikiem alergizującym w powietrzu lub pokarmie.

  • Katar przewlekły

Utrzymująca się od dłuższego czasu niedrożność nosa. Wydzielina śluzówki jest ropna i silnie zatyka nosek, co prowadzi do sapki. Przyczynami przewlekłego kataru może być skrzywiona przegroda nosa, nieprawidłowa budowa zatok przynosowych lub przerost trzeciego migdałka.

Wojna z katarem

Ponieważ przewody oddechowe Maluszków są bardzo krótkie, infekcja w obrębie śluzówki nosa często przenosi się na najbliższe narządy – uszy, gardło i zatoki. Zadaniem rodzica jest więc szybkie podjęcie leczenia i regularne oczyszczanie noska dziecka.

  • Oczyszczanie

Kilkakrotnie w ciągu dnia oczyszczaj nosek Maluszka z zalegającej wydzieliny. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa, użyj aspiratora zaprojektowanego specjalnie dla dzieci – ma miękką, doskonale wyprofilowaną końcówkę, która pozwala na delikatne i szybkie usunięcie wydzieliny.

Jeśli wydzielina jest bardzo gęsta, możesz rozrzedzić ją wkrapiając do noska dziecka odrobinę soli fizjologicznej lub preparatu z solą morską.

Pamiętaj o oczyszczaniu noska Maluszka zwłaszcza przed karmieniem i przed snem.

  • Nawilżanie

Nie wolno dopuszczać do przesuszenia błony śluzowej nosa – to szczególnie istotne w okresie jej leczenia i regeneracji. W czasie  trwającej infekcji należy dbać o nawilżanie noska dziecka stosując sól fizjologiczną w jednorazowych, sterylnych ampułkach do zakrapiania lub inhalacji lub spraye na bazie wody morskiej. Poza nawilżaniem błony śluzowej, mają one właściwości zmniejszające obrzęk, ułatwiają oddychanie i zwiększają skuteczność leków stosowanych donosowo. Pamiętaj o dobraniu produktu zgodnie z wiekiem i potrzebami Maluszka i o delikatnej aplikacji.

Poza miejscowym nawilżaniem śluzówki, zadbaj również o otoczenie Maluszka – często wietrz pomieszczenie i zadbaj o jego właściwą wilgotność, zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego. Pamiętaj również o regularnym pojeniu Maluszka lub przystawianiu go do piersi.

  • Leczenie

Nie zawsze katar możemy leczyć stosując wyłącznie regularne oczyszczanie i preparaty nawilżające śluzówkę noska. Zabierz Malucha do lekarza, gdy katar jest bakteryjny, bardzo nasilony i towarzyszą mu inne objawy – łzawienie oczu, silny obrzęk lub gorączka.

Jeśli lekarz przepisze dziecku leki lub kropelki do nosa, ściśle przestrzegaj zalecanych dawek. Gdy Maluszek ma katar alergiczny, konieczna będzie wizyta u alergologa, w przypadku kataru przewlekłego – u laryngologa.

Czasami w przebiegu kataru pomocne bywają naturalne napary lub soki owocowe, zwłaszcza herbatka z kwiatu lipy i sok z malin. Jeśli Maluszek gorączkuje, podaj mu łagodny syrop lub czopki przeciwgorączkowe.

Zapalenie zatok przynosowych

Choroba ta często towarzyszy nieżytom nosa – obrzęk śluzówki upośledza drożność zatok, a rozwijające się w jamie nosowej bakterie lub wirusy rozprzestrzeniają się na dalsze odcinki układu oddechowego. Czasami zapalenie zatok to powikłanie kataru alergicznego lub nieprawidłowej budowy dróg oddechowych np. przegrody nosowej.

Rozpoznaj wroga

Im młodsze jest dziecko, tym trudniej jednoznacznie zdiagnozować zapalenie zatok – Maluszek nie potrafi przekazać Rodzicom, co dokładnie mu dolega. Można natomiast z dużym prawdopodobieństwem założyć, że niemal wszystkie poważne infekcje nosa kończą się również zapaleniem zatok.

Do najczęstszych objawów zapalenia zatok przynosowych należą: śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z nosa, znaczne utrudnienie oddychania, kaszel, silne bóle głowy i twarzy, gorączka lub stan podgorączkowy, czasami obrzęk powiek i brzydki zapach z ust.

Wojna z zapaleniem zatok

Leczenie zapalenia zatok w dużym stopniu przypomina leczenie kataru. Czasami lekarz decyduje o terapii antybiotykowej, ale najczęściej wystarcza leczenie objawowe (oczyszczanie i nawilżanie śluzówki, łagodzenie bólu) i zapewnienie komfortu Maluszkowi.

Z pewnością ogromną ulgę przyniosą dziecku spraye na bazie soli morskiej, płukanie noska solą fizjologiczną i inhalacje. Jeśli choroba sprawia Maluszkowi dużo bólu lub wywołuje gorączkę, warto sięgnąć po bezpieczne środki przeciwbólowe. Czasem pomocne bywają gorące kompresy i kąpiele, a także ułożenie główki dziecka wyżej niż reszta ciała w trakcie snu.

Zapalenie gardła

Większość infekcji gardła wywoływana jest przez wirusy. Rzadko kiedy jest to samodzielna choroba – zazwyczaj towarzyszy jej nieżyt nosa i zapalenie zatok. Podobnie jak infekcje innych odcinków górnych dróg oddechowych, wymaga starannej pielęgnacji i leczenia – infekcja bakteryjna gardła, angina, może prowadzić do poważnych powikłań i trwałych uszkodzeń układu oddechowego. 

Rozpoznaj wroga

Objawy zapalenia gardła nie są zbyt specyficzne i zwłaszcza rodzice małych dzieci mogą mieć problem z ich rozpoznaniem. Najczęściej zaobserwować można ból, uczucie suchości i drapania w gardle, znaczne utrudnienie przełykania z utratą apetytu, kłucie w uszach, gorączkę, zmiany w wyglądzie śluzówki gardła – obrzęk, zaczerwienienie, wysypka, gorączka, czasami wymioty i powiększenie węzłów chłonnych.

Wojna z zapaleniem gardła

Jeśli podejrzewamy zapalenie gardła u Maluszka, a zwłaszcza anginę, koniecznie musimy zabrać go do lekarza. Czasem konieczna bywa terapia antybiotykowa i leki stosowane miejscowo. W przypadku zapalenia gardła wskazane są łagodne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby umożliwić Maluszkowi przełykanie i przyjmowanie pokarmu.

Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów – Maluszek musi dużo pić. Poza tym, postępujemy tak jak w przypadku nieżytu nosa – oczyszczamy i nawilżamy drogi oddechowe i dbamy o otoczenie dziecka.