Jak wychować małego geniusza

Pablo Picasso powiedział kiedyś: „Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Największy problem polega na tym, żeby pozostać artystą w miarę dorastania”. Każdy rodzic marzy o tym, aby jego Maluszek został kimś wyjątkowym – wybitnym sportowcem, geniuszem informatycznym, artystą estradowym, szanowanym lekarzem…

Nie ma w tym nic złego. Ale często rozmyślając o przyszłości naszych dzieci, wpadamy w pułapkę własnych marzeń. Najważniejszą rzeczą, którą rodzic powinien zrobić by wychować mądre dziecko, jest uważnie obserwować i wspierać je w podążaniu własną ścieżką.

Kolejną niezwykle istotną sprawą, jest fakt, że 50% naszej inteligencji dziedziczymy w genach, druga połowa to oddziaływanie środowiska, czyli przede wszystkim wychowanie. To oznacza, że możemy wychować wybitnie inteligentne dziecko nawet wtedy, gdy nie urodziło się ono z genialnym umysłem. Albo przez nieumiejętne wychowanie zniszczyć drzemiący w Maluszku potencjał.

 Jak zatem wychować mądre dziecko?

1.      Nic na siłę

 Aby wychować mądre dziecko musisz pracować nad swoim nastawieniem. Nie wolno nakładać na siebie i dziecko zbyt wielu obowiązków lub wychowywać Malucha w sztucznym reżimie. Zbyt rygorystyczne wysiłki mogą mieć wręcz odwrotny skutek i przynieść Ci wiele frustracji.

2.      Nawet geniusz potrzebuje misia

 Dziecko musi mieć dzieciństwo. Musi się bawić, biegać bezcelowo po trawie i mieć swoją ulubiona przytulankę. Harmonijny rozwój wszystkich dziedzin to podstawa rozwoju inteligencji dziecka.

3.      Pod czujną obserwacją

 Pamiętaj, że kluczem do rozwoju intelektualnego dziecka jest prawidłowy rozwój fizyczny i zdrowie organizmu. Dbaj o regularne badania i bilanse Malucha, zawsze zwracaj się do lekarza jeśli coś Cię niepokoi. Szczególnie niepokojące mogą być wszystkie nieprawidłowości w rozwoju wzroku (link do artykułu Raz, dwa, trzy… Maluch patrzy) lub słuchu Maluszka, (link do artykułu Co słychać Kochanie?) a także znaczące opóźnienia w rozwoju mowy. (link do artykułu Gimnastyka buzi i języka)

4.      Mądre zabawki

 Współczesne Maluchy są wręcz zasypywane setkami zabawek. Większość z nich to kolorowe kawałki plastiku, które tylko zaśmiecają pokój dziecka. Maluchy szybko się nimi nudzą, a same zabawki w żaden sposób nie wpływają na ich rozwój fizyczny, intelektualny czy społeczny. Oczywiście, przesada nigdy nie jest dobra – Maluch może mieć w swojej kolekcji również zabawki nieedukacyjne, zwłaszcza jeśli darzy je sympatią.

Warto jednak mądrze ograniczać ilość zabawek dziecka – to istotnie wpływa na kreatywność Maluchów. I inwestować w ponadczasowe, mądre zabawki: klocki (wielkość i materiał dostosowane do wieku), puzzle, układanki, gry planszowe. Dobrym pomysłem jest również samodzielne wykonywanie zabawek z materiałów dostępnych w domu.

5.      Skarbnica małego artysty

 Wszystkie dzieci uwielbiają rysować, malować, lepić i wykonywać różne „arcydzieła” plastyczne. Zapewnij Maluchowi jak najwięcej ciekawych materiałów – kredek, farb do malowania palcami, flamastrów, plasteliny, kolorowych papierów i różnych materiałów „do recyclingu” – pudełek, słoików, butelek itd. Nigdy nie narzucaj Maluchowi swojej koncepcji wykonania pracy, zawsze wspieraj i chwal jego wysiłki.

Nie zapominaj również o stymulacji muzycznej dziecka – Maluszek powinien mieć możliwość eksperymentów dźwiękowych na „instrumentach” wykonanych z różnych przedmiotów np. garnków i łyżek oraz na prawdziwych, dostosowanych do wieku instrumentach – cymbałkach, flecie lub pianinie elektronicznym.

6.      Mądry ruch

 Aktywność fizyczna podnosi poziom tlenu we krwi, dzięki czemu zyskuje również mózg. Pamiętaj o codziennym spacerze z Maluchem, staraj się również zapewnić mu w domu odpowiednią, bezpieczną przestrzeń do nieskrępowanego przemieszczania się. Starsze Maluchy mogą uprawiać różne sporty, w zależności od zainteresowania i indywidualnych możliwości: pływanie, sztuki walki, balet, piłka nożna itd.

7.      Inteligencja w menu

 To, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również możliwości intelektualne. Dieta Malucha powinna być bogata w pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce, mięso, ryby i orzechy – to cenne źródła substancji niezbędnych do rozwoju mózgu: witamin i minerałów, głownie witaminy C, witamin z grupy B, wapnia, cynku, żelaza i kwasów tłuszczowych omega-3. (WWW.witaminybobik.pl)

8.      Potęga przyjaźni

 Rozwój socjalny dziecka to ważny element jego rozwoju intelektualnego, stanowi zrąb tzw. inteligencji interpersonalnej, rozwoju empatii i samopoznania. Zadbaj o to, żeby Maluch mógł jak najwięcej przebywać w gronie swoich rówieśników, zapisz go do żłobka, przedszkola lub dodatkowe zajęcia dla dzieci. Zawsze szanuj jego przyjaźnie i małe miłości.

Bądź przyjacielem dla swojego dziecka – uważnie go słuchaj, wspieraj, nie krytykuj, szanuj jego opinie i zawsze dochowuj sekretów. Zachęcaj dziecko również do nawiązywania znajomości i przyjaźni z innymi dorosłymi, oczywiście pod Twoją kontrolą.

9.      Twórczy dom

 Dom rodzinny powinien być przestrzenią, gdzie dziecko może czuć się w pełni akceptowane i bezpieczne. Od najmłodszych lat zachęcaj Malucha do samodzielności, odpowiedzialności i podejmowania wyzwań. Naucz go również radzenia sobie ze stresem, nazywania emocji oraz wrażliwości na innych ludzi. Równie ważne są również ciekawość świata i szacunek do przyrody. Pamiętaj, że dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwowanie innych – bądź dobrym przykładem.

10.  W świecie sztuki i nauki

 Rozwijający się umysł potrzebuje artystycznej stymulacji. Zadbaj o to, żeby w Waszym domu nigdy nie zabrakło dobrej muzyki, zabieraj Malucha na koncerty, przedstawienia i wystawy. Poszukaj też dobrych programów i bajek edukacyjnych rozwijających wiedzę artystyczną, przyrodniczą, historyczną i społeczną dziecka.