Z alergią przez życie

Szacuje się, że ok. 6 milionów Polaków żyje z alergią. Przyczyny mogą być różne – zanieczyszczenie środowiska, dieta pełna konserwantów i sztucznych barwników, czynniki genetyczne. Życie z małym alergikiem może bywać ciężkie, ale nie ma powodów do paniki – na pewno dacie sobie radę!

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na składniki pożywienia (np. laktoza, gluten) lub substancje występujące w powietrzu (łupież zwierząt, pyłki, roztocza). Większość Maluszków z czasem wyrasta z alergii, niektóre natomiast będą borykać się z nimi do końca życia. Niezależnie od typu alergii na którą cierpi dziecko, jej nasilenia i objawów, rodzice małych alergików mogą czasem czuć się zdenerwowani i bezsilni. To normalna reakcja. Nie należy jednak zapominać, że najważniejsze jest samopoczucie, zdrowie i bezpieczeństwo Malucha.

Jak zatem pomóc Maluszkowi żyć z alergią?

Poznaj wroga

…i zapobiegaj!

Tak, profilaktyka alergii u dzieci jest możliwa. Pierwszą linią obrony jest zdrowe odżywianie się. Mamy już w czasie ciąży, a następnie – jak najdłuższe (co najmniej 6 miesięcy) karmienie dziecka piersią. Znajdujące się w siarze przeciwciała skutecznie blokują czynniki alergiczne. Rozszerzając dziecku dietę wszystkie nowe pokarmy wprowadzamy pojedynczo, przez kilka dni i uważnie obserwujemy reakcję dziecka. Zawsze przestrzegamy tabeli żywienia niemowląt – niektóre popularne produkty, np. cytrusy, orzechy czy grzyby, są silnymi alergenami i mogą być podawane dopiero w późniejszym wieku.
Zgłoś się do specjalisty natychmiast, jeśli zauważyłaś niepokojące objawy – chroniczny nieżyt nosa, sapki, kaszel, częste biegunki, wymioty i wysypki. Szybka diagnoza problemu pozwoli na natychmiastowe podjęcie działań – eliminację czynnika alergicznego i rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Zazwyczaj najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Zadawaj lekarzowi jak najwięcej pytań i sama poszerzaj swoją wiedzę na temat alergii. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie informacje w internecie są sprawdzone i prawdziwe – szukaj fachowych stron i portali nadzorowanych przez specjalistów.

Zaufaj specjalistom

Nie powierzaj ostatecznej diagnozy własnej intuicji lub pediatrze – Maluch powinien być pod stałą opieką alergologa. Tylko sprawdzony, doświadczony lekarz poprowadzi Twoje dziecko właściwie. Nie bój się stosować leków przepisanych przez lekarza – stosowane zgodnie z zaleceniami specjalisty są całkowicie bezpieczne i z pewnością przyniosą ulgę Maluszkowi.

Dbaj o otoczenie

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą nasilać objawy alergii. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może dodatkowo podrażniać skórę i nasilać duszności. Dym papierosowy podrażnia układ oddechowy i pogłębia dolegliwości związane z AZS.  Pamiętaj również o tym, że stres i nadmiar bodźców nasilają objawy alergii.
Zwalczaj objawy

Nie wystarczy wyłącznie terapia lekami, czy eliminacja czynnika alergicznego. Rolą rodzica jest również dbanie o komfort Maluszka. Zadbaj o to, aby zawsze mieć pod ręką kompletną „apteczkę małego alergika”. Stosuj preparaty i naturalne metody łagodzące świąd oraz produkty prewencyjne, które zapobiegają wystąpieniu reakcji alergicznej w przypadku alergii wziewnej Dbaj o nawilżenie skóry, ubieraj dziecko w delikatne, przewiewne, niepodrażniające skóry ubranka z naturalnych tkanin. Nigdy nie stosuj preparatów na własną rękę – zawsze pytaj o radę lekarza.

Nie idź na kompromis

Skrupulatnie przestrzegaj zaleceń lekarza i na bieżąco informuj o nich całą rodzinę. Jeśli karmisz piersią – przestrzegaj diety. Zmień proszek do prania dla całej rodziny i nigdy nie dawaj dziecku „:na spróbowanie” alergizujących produktów. Zawsze czytaj etykietki na produktach spożywczych.

Unikaj pośpiechu

Rozszerzaj menu Maluszka zgodnie z zaleceniami specjalisty, a nie zgodnie ze standardowymi tabelami żywienia niemowląt. Uważnie obserwuj jego reakcje na nowe substancje i zawsze wprowadzaj je stopniowo, małymi porcjami. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki leków i produktów łagodzących objawy alergii.

Nie zostawiaj dziecka samego z alergią

Uczyń z alergii wspólnego wroga. Naucz się gotować inaczej, tak aby Maluch mógł jeść z całą rodziną. Poszukuj ciekawych przepisów na przepyszne dania i desery dla małego alergika. Jeśli wybierasz się w odwiedziny lub na przyjęcie – zabierz Maluszkowi specjalną potrawę dla niego lub poproś organizatorów o uwzględnienie potrzeb dziecka w przygotowaniu menu. Jak najwięcej opowiadaj dziecku o jego alergii, udzielaj dokładnych wskazówek i wyjaśnień. Nie trzymaj Malucha pod kloszem – z alergią można normalnie cieszyć się życiem.

Szukaj wsparcia

To normalne, że czasem możesz się czuć bezradna, a nawet zła na to, że Twój Maluszek ma alergię. Wiele ludzi ma podobną sytuację i również borykają się z różnymi nastrojami. Znajdź w swoim otoczeniu osobę, która przechodziła podobne problemy lub tematyczne fora internetowe. Dziel się spostrzeżeniami, szukaj rady i ciekawych wskazówek. Na pewno będzie Wam raźniej!