Zanim pojawi się pierwszy ząbek

Dzieci zaczynają ząbkować zazwyczaj między 5 a 10 miesiącem życia. Ale zanim  Twój Maluszek zdobędzie cały garnitur mleczaków i z dumą kupisz mu pierwszą szczoteczkę do zębów, warto przyzwyczajać dziecko do zabiegów w obrębie jamy ustnej. Już od pierwszego dnia życia. shutterstock_80880877

Nauka nawyków higienicznych to bardzo ważne zadanie dla rodziców. Nie należy również zapominać o tym, że „łatwiej zapobiegać niż leczyć” – skrupulatna higiena jamy ustnej dziecka to gwarancja zdrowych dziąseł, a co za tym idzie – zdrowych zębów. Jak zatem dbać o dziąsełka i ząbki Maluszków?

Noworodki i niemowlęta

Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie ma zębów i jeszcze nie ząbkuje, pamiętaj o regularnym przemywaniu jego dziąsełek myjką lub jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowane wodzie. To zadanie najłatwiej wykonać nawijając gazik na palec wskazujący – w ten sposób oczyścisz dziąsła dziecka ze wszystkich stron i przyzwyczaisz Malucha do manipulacji w obrębie jamy ustnej. Zadanie to powinno być wykonywane jako element codziennej rutyny, jako kolejny punkt codziennego schematu pielęgnacyjnego np. przed snem. Pamiętaj, że pielęgnacja wrażliwych dziąseł wymaga dużej delikatności i miłej atmosfery.

Ząbkowanie

Ząbkowanie to często bardzo trudny okres zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Codzienne czyszczenie jamy ustnej zyskuje wtedy dodatkowe znaczenie – nie tylko zapewnia zdrowie małym ząbkom, ale również koi świąd i ból opuchniętych dziąsełek. Poza rutynową higieną warto również zadbać o komfort Maluszka – pomocne będą specjalne maści i inne naturalne metody łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem.

Starsze Maluchy

Pierwsze ząbki nie są jeszcze w pełni zmineralizowane, co zwiększa ich podatność na próchnicę. Sporym problemem jest ich niewłaściwa pielęgnacja i dieta bogata w cukier. Niektórzy rodzice wierzą, że problem z próchnicą mleczaków rozwiąże się sam, gdy wypadną. To nieprawda. Bakterie przenoszą się na zęby stałe, co więcej – zbyt wczesne ubytki w uzębieniu mlecznym prowadzą do zaburzeń układu szczęki i żuchwy, a w efekcie – to krzywizny zębów.

Dlatego też należy od samego początku dbać o maleńkie ząbki. Przygodę z myciem zębów rozpoczynamy od specjalnej nakładki na palec rodzica, stopniowo przechodząc na szczoteczkę z bardzo miękkim włosiem zaprojektowaną specjalnie dla Maluszków. Pasta do zębów z fluorem powinna być wprowadzona dopiero ok. 3. roku życia.

Z czasem Rodzic powinien pozwolić Maluszkowi na samodzielne eksperymenty z myciem ząbków – dziecko oswaja się w ten sposób ze szczoteczką i przez zabawę tworzy dobre skojarzenia z higieną jamy ustnej. Przed ukończeniem 1. roku życia, warto również zabrać Pociechę do dentysty.

Pamiętaj, że zdrowe nawyki higieniczne dziecka są zawsze wynikiem wieloletnich, regularnych działań rodziców. Już od pierwszych dni ucz Maluszka o tym, jak ważna jest pielęgnacja zębów. Nie zapominaj również o prawidłowej diecie i kształtowaniu innych nawyków (przedłużone ssanie butelki i smoczka, wkładanie palców do ust).